+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplarla İslam ile Hac Soruları Forumundan Hacca giden kişiyle oraya hediye hatim gönderilir mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. hatun
  Özel Üye


  Hacca giden kişiyle oraya hediye hatim gönderilir mi?


  Hacca giden kişiyle oraya hediye hatim gönderilir mi? Mumine.org
  Soru

  Burada bazı bayanlar cüz dagıtıp hatim edip bu hatmi hacca giden kisiye verip oraya hediye gonderiyoruz diyorlar,efendim sorum şu; boyle bir adet doğrumudur? bida midir? selam gonderiliyorda hatim neden gonderilmesin diyorlar, kisaca herkes cuzlerini okuyarak hatim olusturulurmu?olusursa hatim birisi araciligi ile hediye gonderilirmi?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Birisine hatim bağışlamak için mutlaka canlı olarak birini göndermek gerekmez. Hatim okunur ve niyet edilerek istenilen kişiye veya yere bağışlanıp hediye edilebilir. Bu şekilde bağışlanan hatim onlara ulaşır.

  Ancak hacca giden bir kişiyede hatmi verip oraya hediye olarak göndermeninde dinen sakıncası yoktur. Buna bid'at denmez.

  Bir kaç kişinin kur'an cüzlerini paylaşarak okuduğu kur'an hatminin sevabı bütün okuyanlara eşit miktarda verilir ve bu şekilde hatim olur.

  İslam dini ibadetlerin cemaatle yapılmasını tavsiye etmektedir. Bunun en açık bir delili cemaatle kılınan namazlara yirmi yedi kat fazla sevap verilmesidir. Üç kişi cemaat olmuşlarsa her birisine dokuz değil, yirmi yedi kat sevap verilir. Bunun sebebi, nur ve sevabın bölünmeyi kabul etmemesidir. Nitekim okuduğumuz bir fatihayı yahut bir hatm-i şerifi bin kişiye bağışlasak, sevap bine bölünmez, her birine aynı sevap verilir.

  Nur Külliyatından “İhlâs Risalesinde” bu hakikat şu misâlle çok güzel aydınlatılır:

  Nasılki dört beş adamdan iştirak niyetiyle biri gazyağı, biri fitil, biri lâmba, biri şişe, biri kibrit getirip lâmbayı yaktılar. Herbiri tam bir lâmbaya mâlik oluyor. O iştirak edenlerin herbirinin bir duvarda büyük bir âyinesi varsa, herbirinin noksansız, parçalanmadan birer lâmba oda ile beraber âyinesine girer.” (Lem’alar

 2. Sponsor Bağlantılar
  728
+ Yorum Gönder
hacca hatim göndermek,  umreye giden kişiye ne denir
islami Siteler Forum Alev