+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplarla İslam ile Kadın mahrem konularda soruları Forumundan Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. Eyşan
  Kıdemli Üye


  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi?


  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi? Mumine.org
  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi?  Hanefi alimlerine göre, adet hali olan kadının hayız süresinin en çoğu olan on gün geçerse, kan da kesilirse yıkanmadan cinsel ilişkide bulunabilinir.
  Şafii ve Maliki alimlerine göre ise, yıkandıktan sonra cinsel ilişkide bulunabilinir. Bazı alimlere göre de adeti kesilen kadının yıkanması gerekmez, yalnız cinsel organının yıkamakla cinsel ilişki helal olur.
  Bu farklılık "Onlar temizleninceye kadar yaklaşmayınız." (Bakara, 2/222) ayetindeki temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. İmam-ı Azam'a göre buradaki temizlik hayzın kesilmesi demektir. Dolayısıyla adet bitiminden sonra yıkanmadan cinsel ilişkide bulunmak helaldir. Ancak yıkandıktan sonra ilişkide bulunmak müstehaptır.

  s.i.e

 2. fatih4638
  Yeni Üye
  Reklam
  adet günü bittiği zaman o gün ilişkiye girilirmi yoksa beklenmeli mi acaba

+ Yorum Gönder
adet bitince abdest almadan ilişki,  adet bittikten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi,  adet bittikten sonra ilişkiye girmek,  adet bitince ilişki,  adet bitiminde abdest almadan ilişkiye girilirmi,  adetten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi,  adet sonrası ne zaman ilişkiye girilir
islami Siteler Forum Alev